BLOG

Steeltiv

Steeltiv » Blog » Jak łączyć małe partie produktu

Jak łączyć małe partie produktu

mj. 16, 2022

Receptury laboratoryjne i testowe

Branża FMCG obejmuje producentów, którzy mimo zdarzających się spadków sprzedażowych, zawsze będą się rozwijać. Artykuły spożywcze, chemiczne, kosmetyczne czy suplementy diety są uważane za produkty pierwszej potrzeby, więc są chętnie kupowane. Produkty branży FMCG kierowane są głównie do zwykłych konsumentów czyli sprzedaży detalicznej. Dlatego ważne jest, by producenci mogli sprostać oczekiwaniom właśnie Klienta indywidualnego.

Wśród artykułów branży FMCG występują też takie, do których wytworzenia wykorzystuje się różnego rodzaju mieszaniny z substancji sypkich. Jakiś czas temu na blogu pojawił się wpis dotyczący łączenia proszków z proszkami bądź granulkami. Nawiązując do tego tematu w tym wpisie poruszę mieszanie substancji sypkich ale o małych pojemnościach zasypu.

Pisząc małe pojemności mam na myśli partie produktów do 8 litrów wkładu. Są to zazwyczaj mieszanki testowe produktów, bądź wykonywane jak najbardziej dla nabywcy indywidualnego.

Problematyczne mieszanie

Często u naszych Klientów z branży FMCG pojawia się właśnie problem z wymieszaniem niedużych partii produktu. Mieszanie w dużym mieszalniku procesowym jest mało ekonomiczne pod względem zużycia energii oraz czasu przygotowania urządzenia do pracy. Wiąże się to również z czasem osoby wykonującej mieszankę. Niekiedy jest to na tyle nieopłacalne, że producenci rezygnują z realizacji indywidualnych mieszanek. O ile do testów można poradzić sobie z łączeniem substratów nawet ręcznie, to wykonując dziesiątki czy setki personalizowanych kompozycji, niestety jest to trudne do wykonania. Potrzebne są wtedy urządzenia mające dostosowaną pojemność, które dają możliwość wykonania tego typu receptur.

 

Efektywne rozwiązanie – mieszalnik laboratoryjny

Z pomocą może przyjść mieszalnik laboratoryjny, który daje możliwość sprostania oczekiwaniom Klientów indywidualnych i krótkich czasów dostaw. Skutecznym rozwiązaniem jest mała wersja mieszalnika procesowego, którą można ustawić na zwykłym blacie roboczym. Konstrukcja główna urządzenia jest wykonana ze stali kwasoodpornej. Mieszalnik laboratoryjny pozwala na łączenie substancji już od kilku gram do około 8 kilogramów. Urządzenie laboratoryjne posiada w sobie uchwyt, do którego wkładane są różnej wielkości pojemniki z substratami do wymieszania. Uchwyt dostosowuje się do wielkości pojemnika, a samo działanie mieszalnika, polega na mieszaniu obrotowym w zakresie 360°.Pojemniki do mieszania proszków w mieszalniku laboratoryjnym

Wymienne pojemniki do mieszalnika laboratoryjnego

Charakterystyka i funkcje mieszalnika laboratoryjnego

Mieszalnik typu laboratoryjnego jest bardzo łatwy w obsłudze. Ma nieskomplikowaną automatykę. Posiada funkcje dzięki, którym w bardzo prosty sposób można zaprogramować cykl mieszania do wymaganego poziomu połączenia składników. Jest to możliwe poprzez chociażby dobór prędkości obrotów czy czasu mieszania. Urządzenie laboratoryjne nie wymaga stałej kontroli podczas procesu, ponieważ po zaprogramowanym czasie samo się wyłączy. Dodatkowo jest bezpieczne, bo posiada osłonę pola obrotu, która podczas pracy chroni osobę wykonującą proces przed niechcianym wypadkiem.Mieszalnik laboratoryjny do proszków w wersji nablatowej

Mieszalnik laboratoryjny do mieszania proszków

Tego rodzaju mieszalnik doskonale wymiesza bardzo małe partie produktu bez konieczności użycia dodatkowego mieszadła. Jest bardzo wydajny czasowo, z uwagi na możliwości włożenia w obszar roboczy dowolnej wielkości pojemnika, który jest dostosowany do objętości mieszanej. Praca z elastyczną pojemnością jest też bardzo wygodna, ponieważ pozwala na dowolność pojemnika mieszającego. Zbiornik może być wykonany z każdego materiału, który jest akceptowany do kontaktu z produktem.Elementy sterujące mieszalnikiem do proszków w wersji laboratoryjnej

Sterowanie mieszalnika do proszków

Podsumowanie

Branża suplementów diety od czasu pandemii stale rośnie. Wzrasta zarówno popyt na środki poprawiające naszą odporność czy witalność, jak i stale zwiększa się liczba producentów. Chcąc przebić się ze swoim produktem w konkurencyjnej branży może warto postawić na personalizowane produkty.

Jeśli jesteś producentem w branży FMCG lub osobą zajmującą się produkcją i mieszanie małych partii produktów sypkich jest dla Ciebie wyzwaniem, skontaktuj się z nami. Sprawdzimy czy opisane w tym wpisie rozwiązanie miałoby sens zastosowania w Twojej produkcji. Podpowiemy Ci najbardziej optymalną technologię mieszania do Twojego produktu.

Może zainteresują Cię także poniższe tematy:

➡️ Jak skutecznie wymieszać proszki

➡️ Automatyzacja produkcji