Jak skutecznie wymieszać proszki

2
Jesteś zainteresowany podobną realizacją?

Projektujemy i produkujemy urządzenia pod indywidualne wymagania Klienta.

Substancje sypkie są obecne w wielu obszarach przemysłu. Producenci stosują je zarówno przy produkcji suplementów diety, leków, odżywek, jak i przy produkcji kosmetyków, farb czy mieszanek przypraw w przemyśle spożywczym. Chociażby w branży suplementów diety konkurencja coraz bardziej rośnie. Popyt na te produkty spotęgowała pandemia, chęć dbania o zdrowie, nowości na rynku i oczywiście działania marketingowe producentów. A wymagania konsumentów są duże. Produkt, który do nich trafia musi spełniać wysokie standardy bezpieczeństwa. Musi doskonale smakować i wpływać korzystnie na organizm. Ogromny wpływ na produkt ma dobór surowców, ich przechowywanie ale również odpowiednie wymieszanie składników mieszanki.

Mieszanie proszków i granulatów

W tym wpisie skupie się właśnie na mieszaniu składników stałych: sypkich z sypkimi.

Technologie mieszania proszków

Producenci chcieliby żeby mieszanie było jak najbardziej dokładne, a sam proces przygotowania mieszanki odbywał się w jak najkrótszym czasie. Wpłynie to korzystnie na zużycie energii i pracę osób na produkcji.

Zapewnić to może dobrze dobrana do procesu technologia mieszania. Substancje sypkie można mieszać na kilka sposobów, dla przykładu przez:

  • Obrót zbiornika z mieszanką w zakresie 360°,
  • Mieszanie 3d – mieszanie w trzech kierunkach,
  • Mieszanie z użyciem powietrza,
  • Ultradźwięki,
  • Mieszadła wstęgowe.

Dobór technologii zależy między innymi od gęstości substratów mieszanych, stopnia i czasu wymieszania oraz objętości zasypu. W tym wpisie omówię szerzej pierwszą z wymienionych technologii i płynące z niej korzyści.

Mieszalnik do proszków

W przypadku mieszania obrotowego zazwyczaj mieszanie następuje w wyniku obracania się całego zbiornika z zawartością. Obrót następuje w zakresie 360°. Ten sposób mieszania jest szeroko stosowany do mieszania i homogenizacji proszków i granulatów, bo używa się go zarówno do wykonywania bardzo małych, kilku gramowych partii produktu jak i bardzo dużych partii kilkuset kilogramowych, czy nawet sięgających 1,5 tony. Wszystko zależy od konstrukcji mieszalnika procesowego.

Klienci, którzy wybierają tę opcję kładą nacisk na prostą obsługę, wysoką wydajność i płynne mieszanie. My jako producent mieszalników obrotowych dodatkowo zwracamy uwagę na trwałość i niezawodność konstrukcji.

Skuteczne rozwiązanie – wymienne biny

W mieszaniu substancji sypkich doskonałe zastosowanie ma mieszalnik do proszków z konstrukcją główną, stałą oraz wymiennymi binami – zbiornikiem typu „V” lub zbiornikiem przesypowym. Zbiorniki mają oczywiście dostosowaną pojemność do potrzeb produkcji. System ten zawiera w sobie również dwa wózki transportowe i automatykę.

Technologia, dzięki zastosowaniu wymiennych zbiorników ze stali nierdzewnej z bardzo prostym systemem montażu / demontażu, zapewnia zwiększenie wydajności czasowej i ilościowej wykonywanych mieszanek. Czyli zmniejszenie przestojów między partiami produktów oraz łatwość obsługi. Kiedy jeden zbiornik jest opróżniany/dozowany w jego miejscu już odbywa się mieszanie następnej mieszanki. Wózki do każdego zbiornika zapewniają łatwy transport w dowolne miejsce produkcji oraz są, nazwę to – „stacją”, gdzie bin oczekuje na kolejny cykl mieszania lub tymczasowo magazynuje produkt do dozowania. Bin jest hermetycznie zamknięty więc zależnie od produktu może służyć właśnie jako zbiornik magazynowy.

Wsparcie i kontrola procesu

Wsparciem pracownika i zarazem jego kontrolą jest automatyka. Zapewnia ona poczucie bezpieczeństwa nad prowadzonym procesem nie tylko ze względów stricte ochrony czyli np. wyposażenie w czujniki bezpieczeństwa czy w zamknięte pole mieszania ale również pod kątem wykonywanych produktów.

Oprogramowanie podpowiada pracownikowi składniki i ich gramaturę. Integracja z wagą pozwala na sprawdzanie na bieżąco dodawanych ilości z poziomu dotykowego wyświetlacza, a pracownik zatwierdza dodanie składników. Funkcja ta pozwala na łatwą kontrolę składu mieszanki, jak i podpowiada pracownikowi etapy procesu.

Mieszalnik obrotowy dzięki oprogramowaniu pilnuje czasu mieszania, kierunków mieszania oraz intensywności mieszania. Zaprogramowanie dowolnych parametrów mieszania ze zmianami kierunków i dynamiczności umożliwia szybkie i skuteczne wymieszanie produktu.

Technologia rozwojowa

W technologii jednej konstrukcji głównej mieszalnika i wymiennych binów jest możliwość rozwoju maszyny wraz z rozwojem produkcji. Jeśli zapotrzebowanie na produkt wzrośnie, a obecna produkcja przestała wystarczać na zapewnienie ciągłości dostaw, wystarczy wymienić zbiornik na większy. Opcja ta pozwala na oszczędność środków, ponieważ nie trzeba inwestować w nowe urządzenie tylko w dodatkowy większy bin, który kosztuje wiele mniej.

Podsumowanie

Mieszanki witaminowo-mineralne czy mieszanki przypraw są chętnie kupowane przez konsumentów ale ich wykonanie może przysporzyć kłopotu. Szczególnie gdy chce się uzyskać powtarzalną produkcję. Urządzenia jakie są często spotykane do wykonywania mieszanek sypkich to mieszalniki z zamontowanym na stałe zbiornikiem z prostą automatyką. Jednak opcja z wymiennymi binami potrafi bardzo przyspieszyć produkcję, a automatyka wspomóc pracę.

Jesteś zainteresowany
podobną realizacją?

Projektujemy i produkujemy urządzenia pod indywidualne wymagania Klienta. Doradzamy rozwiązania, które warto wdrożyć, by produkcja była bardziej wydajna. Serwisujemy urządzenia i zapewniamy do nich automatykę, tak by praca na nich przebiegała komfortowo i bezawaryjnie.

Jeśli myślisz, że rozwiązanie opisane powyżej może być dobrym również w Twojej produkcji skontaktuj się z nami! Nasz specjalista podzieli się wiedzą i sprawdzi czy te rozwiązanie ma sens u Ciebie!