Dozowanie do małych opakowań – system dozowania do produktów płynnych i półpłynnych

3
Jesteś zainteresowany podobną realizacją?

Projektujemy i produkujemy urządzenia pod indywidualne wymagania Klienta.

Różnorodność produktów powoduje rozmaite problemy produkcyjne, zależne też od stadiów wytwarzania. Z jednymi łatwiej sobie poradzić, a inne są na tyle kłopotliwe, że wymagana jest pomoc specjalistów, którzy podpowiedzą sprawdzone rozwiązania.

Produkcja wyrobu to często bardzo skomplikowany proces. Składa się z wielu stadiów, a każdy produkt ma swoją indywidualną procedurę, która zapewnia, że w końcowym etapie uzyska zakładaną konsystencję i właściwości.

Często producenci sygnalizują trudności w obszarze łączenia składników czy w szybkości grzania. Wielu ma też kłopot z wydajnym czasowo nalewaniem produktu do opakowań jednostkowych. I nad tym ostatnim chcę się bardziej pochylić w tym wpisie, czyli:

Dozowanie produktów płynnych

Problem ten pojawia się zazwyczaj w niedużych firmach, manufakturach lub w produkcjach na początku drogi rozwojowej, gdzie nie ma automatycznych linii dozujących i pakujących. Pojawia się tu duży kłopot z nalewaniem do opakowań. Mniejsze firmy produkujące wyroby w przemyśle kosmetycznym czy przemyśle spożywczym mają zazwyczaj mniej rozbudowane urządzenia rozlewnicze. Rzadkością są całe linie. Producenci często wybierają na początek gotowe dozownice, które łatwo można znaleźć w Internecie. Jednak takie rozwiązanie na krótki czas odracza zakup bardziej profesjonalnego systemu dozowania.

Z tanimi nalewakami są trzy problemy. Pierwszy: urządzenie nie jest dostosowane do dozowania konkretnego produktu, drugi: urządzenie nie ma dostosowanej wydajności nalewania do oczekiwań produkcji i trzeci: urządzenie ma słabej jakości komponenty, co zapewnia jego krótką żywotność.

Zróżnicowane wymagania procesu napełniania

Każdy producent ma inne wymagania czy zasoby. Często produkt jest na tyle skomplikowany lub wyjątkowy, że podejście do jego nalewania musi być również indywidualne.

Przemysł kosmetyczny jest bardzo wymagający, kosmetyki mają zróżnicowaną lepkość i gęstość. Często mamy do czynienia z bardzo „puszystymi” masami, których zaletą jest ta piankowa konsystencja, inne produkty wręcz przeciwnie – nie mogą zostać napowietrzone przy nalewaniu. Do tego dochodzi higieniczność całego systemu przepływu.

przemyśle spożywczym w przetwórstwie owoców czy warzyw często trafiają się kawałki, które chcemy pozostawić w opakowaniu, ponieważ świadczą o tym z czego został zrobiony dany produkt. Nadają prawdziwości i naturalności dżemowi. Innym produktem są sosy czy zupy, w których producent chce żeby pojawiały się całe kawałki warzyw lub mięsa. A nie zmielona breja.

Indywidualne podejście

Różnorodność produktów, receptur i pomysłów producentów jest ogromna. A każdy tworzony produkt jest na swój sposób unikatowy. Jak więc sprostać wymaganiom tak zróżnicowanych produktów i Klientów? W Steeltiv wiemy, że pierwszym i najważniejszym etapem jest wysłuchanie potrzeb. Kolejne to indywidualny projekt oraz dobranie pompy i pozostałych komponentów do produktu. System dozowania dopasowany do potrzeb zakładu zapewnia oczekiwaną wydajność tworzonej ilości opakowań i pomaga w zwiększeniu szybkości pracy.

Pompa zapewniająca przepływ

Projektowane i wykonywane przez nas systemy dozowania opierają się na indywidualnie dopasowanej do produktu pompie. To ona odpowiada za tłoczenie wyrobu. Jednak jest to dość personalny aspekt z uwagi na wydajność, rodzaj produktu, jego temperaturę czy obecność cząstek stałych. Zastosowane urządzenie musi przede wszystkim zapewnić odpowiedni przepływ medium i wymaganą wydajność. 

Dozowanie - końcówki do systemu dozowania, zmieniające wielkość przepływu

Końcówki i sita, możliwe do zastosowania w dozowaniu

Sterowanie systemem dozowania

Sterowanie systemem zapewnia specjalnie dostosowany program. Kontroluje on ilość dostarczanego medium, a w odpowiednim momencie zatrzymuje pracę pompy lub zamyka elektrozawór (zależnie od przyjętych rozwiązań w zakładzie). Dzięki spięciu wszystkich komponentów oprogramowaniem możliwe jest wykonywanie powtarzalnych pudełek produktu. Z poziomu wyświetlacza istnieje możliwość kalibracji ustawień do innej pojemności nalewanego opakowania. Pozwala to na dozowanie zmiennych ilości jednym systemem.

Korzyści urządzenia

Dobrze zaprojektowany system dozowania zapewnia:

  • wydajne napełnianie opakowań produktem – pod względem ilości wykonanych opakowań i czasu dozowania,
  • dozowanie różnych pojemności jednym systemem – dzięki kalibracji ustawień,
  • higieniczność systemu dozowania i łatwe mycie – dzięki wewnętrznej instalacji i zewnętrznej obudowie systemu ze stali nierdzewnej,
  • integracja z wagą kontroluje ilość dozowanego medium, co zapewnia powtarzalność opakowań.

Dodatkowo, system może być wyposażony w koła, które zapewnią jego mobilność i łatwe przemieszczanie w różne miejsca produkcji. Jest to dość wygodne rozwiązanie. A dostosowanie króćca wejściowego urządzenia do wielkości zaworów w zbiornikach procesowych zapewnia kompatybilność systemu z dowolnym zbiornikiem. Pozwala to na używanie jednego systemu do różnych zbiorników stosowanych w produkcji.

Dozownica, nalewarka do produktów płynnych i półpłynnych w obudowie ze stali nierdzewnej - Kompletny system dozujący od producenta

Przykładowe rozwiązanie dozowania dla Klienta

Podsumowanie

Zarówno produkty bardzo gęste, jak i rzadkie mogą przysparzać wiele problemów podczas nalewania. Kluczowe jest odpowiednie dobranie systemu dozowania, który zapewnia powtarzalność napełnianych opakowań, a przede wszystkim usprawnia pracę. Dzięki dostosowanym do produkcji urządzeniom można wykorzystać efektywniej zasoby, a praca może odbywać się dużo wygodniej. System dozowania wyposażony w odpowiednie komponenty jak pompa czy zawory razem ze zbiornikiem może stworzyć funkcjonalną linię produkcyjną.

Jeśli temat dozowania jest ważny również w Twojej produkcji i potrzebujesz wsparcia w tej części procesu, skontaktuj się z nami. Podpowiemy Ci jakie są możliwości i doradzimy, jaki rodzaj systemu nalewania sprawdzi się w Twojej produkcji.

Jesteś zainteresowany
podobną realizacją?

Projektujemy i produkujemy urządzenia pod indywidualne wymagania Klienta. Doradzamy rozwiązania, które warto wdrożyć, by produkcja była bardziej wydajna. Serwisujemy urządzenia i zapewniamy do nich automatykę, tak by praca na nich przebiegała komfortowo i bezawaryjnie.

Jeśli myślisz, że rozwiązanie opisane powyżej może być dobrym również w Twojej produkcji skontaktuj się z nami! Nasz specjalista podzieli się wiedzą i sprawdzi czy te rozwiązanie ma sens u Ciebie!