Kiedy zbiornik procesowy jest skuteczny – konkurencyjność produktu

3
Jesteś zainteresowany podobną realizacją?

Projektujemy i produkujemy urządzenia pod indywidualne wymagania Klienta.

Producenci niezależnie od branży czy to spożywcza, czy kosmetyczna, czy produkują środki chemiczne, czystości czy suplementy, wiedzą jak ma wyglądać ich produkt, jak ma pachnieć, smakować, jak działać. Często jednak napotykają trudności podczas spełniania swojej wizji produktu. W większości problem tkwi w niewłaściwie dobranym urządzeniu procesowym. Za wolno miesza, za długo grzeje medium w zbiorniku, pobiera za dużo prądu, zbyt słabo chłodzi, itd.… To skutkuje np. wysokim kosztem wyprodukowania opakowania, przez co produkt przestaje być konkurencyjny na rynku. Oczywiście konkurencyjność nie wiąże się tylko z ceną. Produkt musi też przyciągać uwagę, mieć pozytyw dla konsumenta i być powtarzalny.

Jak zwiększyć konkurencyjność produktu?

To często pojawiające się pytanie w głowach producentów. Odpowiem na nie ze strony działu produkcji. Pomijając fakt czym jest dany produkt i jego działania na odbiorców, ogromne znaczenie ma jak najniższy koszt wykonania opakowania jednostkowego oraz powtarzalność wytwarzanego produktu czyli przyzwyczajenie odbiorcy do pewnego standardu i trzymanie jednakowego poziomu oferowanych produktów.

Żeby podnieść pozycję produktu na rynku można spróbować działań marketingowych, można zapewnić jego seryjność lub też „walczyć” ceną.

Chcę skupić się na dwóch ostatnich działaniach. Myślę, że aby zachować swoją marżę i dać stabilny produkt powinno się poczynić działania już na etapie produkcji.

Jak poprowadzić produkcję?

Wykreować pewnego rodzaju proces – skuteczny proces wytwarzania. Chociażby tworząc smak, kolor, zapach i konsystencję dżemu czy też właściwości, zapach i wchłanianie kremu tworzy się przepis. Tak samo trzeba znaleźć recepturę na produkcję.

Zwykle u Klientów pojawia się następujący schemat działań: formułę na początku wykonuje się na urządzeniach o niedużej pojemności. Bo jest w fazie testów, bo nie wiadomo czy produkt się przyjmie. Później gdy produkt znajduje swoją grupę odbiorców zwiększa się jego wytwarzanie.

O ile przepis powtarzamy za każdym razem sami – jest w porządku, jednak działając na większą skalę nie jest możliwe wytwarzanie go w pojedynkę.

Następuje zatrudnianie pracowników, firma rośnie, więc cała procedura zwiększana jest do skali produkcyjnej. I tu potrzebne jest urządzenie procesowe, które usprawni pracę i pozwoli na wypełnianie zobowiązań co do ilości, jakości i czasu wobec kontrahentów.

Jaki zbiornik wybrać?

Czy to zbiornik laboratoryjny czy zbiornik do większej produkcji powinien być dobrze dobrany do produktu, który chcemy w nim wykonywać. Biorąc zbiornik „z półki” mamy wręcz pewność, że okej urządzenie jest tańsze (bo produkowane seryjnie) ale nie będzie pracowało tak jakbyśmy chcieli. Często takie urządzenie w pewnym momencie przestaje być używane, bo albo nie spełnia wymagań produkcji lub coś się zepsuło, a producent jest z krajów azjatyckich i raczej nie ma szans na naprawę z jego strony. Co wtedy? Najczęściej krótki research wśród producentów zbiorników i zakup np. mieszalnika, który powinien podołać wymaganiom produkcji.

I tu powinniśmy się zatrzymać. Nie chcemy przecież powielać poprzednich wydarzeń i narażać na niepotrzebne koszty. Zadajmy sobie pytanie:

Czego oczekuję od produkcji, co chcę osiągnąć?

Często słyszę od Klientów, że chcieliby żeby cały proces był szybszy i niezależny tylko od jednej/dwóch osób, które mają największą wiedzę na temat produkcji. Że potrzebują zastępowalności stanowisk i powtarzalności produktów. Każdy z nas wie, że są różne sytuacje losowe, że czasem naprawdę trudno znaleźć osobę o odpowiednich kwalifikacjach, że niekiedy brakuje po prostu rąk do pracy. A powtarzalność? Tak, zgadza się. W dużej mierze zależy od surowców, z których powstanie produkt ale też od ludzi na produkcji.

Co można zrobić?

Gdy wiadomo jakie są cele, co jest do poprawy – szuka się rozwiązań. Zarówno szybkość, niezależność i powtarzalność można uzyskać stosując odpowiednio dobrany do produkcji zbiornik procesowy.

Odpowiednio dobrany nie znaczy dopasowany pod względem:

  • Pojemności,
  • Gabarytów,
  • Technologii mieszania, grzania, chłodzenia, itd.,
  • Zastosowanego materiału.

To też jest ważne. Jednak żyjemy w czasach ogromnych możliwości.

Dopasowany rozumiem przez zbiornik procesowy zaprojektowany i wykonany indywidualnie do wymagań konkretnego zakładu, wyposażony w automatykę z personalizowanym programem, dzięki której możemy zniwelować udział czynnika ludzkiego w całym procesie wytwarzania produktu. Przez zwiększoną szybkość procesu np. stosując podciśnienie, czy wstępne przygotowania mieszalnika do pracy. Dopasowany to dający niezależność czyli automatyka, która wspomaga pracownika, podpowiada, pamięta, jest intuicyjna i komfortowa w użytkowaniu.

W Steeltiv każde urządzenie jest projektowane indywidualnie. Dobieramy rozwiązania by zoptymalizować zużycie energetyczne, zwiększyć wydajność produkcji i komfort pracy. Automatyzujemy cały proces, by wspomóc osiągnięcie celów Klienta oraz żeby zapewnić proste i bezpieczne korzystanie ze zbiornika. Wiemy, że zbiornik musi być niezawodny, służyć przez wiele lat. To zazwyczaj nie jest inwestycja na chwilę więc bardzo ważne są sprawdzone rozwiązania i solidne komponenty.

Czy czas na zmiany?

Decyzja o zakupie nowego zbiornika procesowego nie zapada pod wpływem impulsu. Żeby w ogóle zacząć myśleć o nowym urządzeniu z reguły musi się coś wydarzyć.

  • Jest to wynik obecnych problemów np. technicznych – zepsuło się grzanie, czy po prostu urządzenie przestało działać.
  • Zauważamy, że produkcja nie jest do końca taka, jakbyśmy chcieli i zaczynamy zastanawiać się co można zmienić, szczególnie, gdy konkurencja robi coś lepiej.
  • Bywa też tak, że jest to wynik zaplanowanych działań rozwojowych firmy.

Zmiany z reguły są dobre, a ich powód w pewien sposób wpływa na zastosowane w urządzeniu rozwiązania, bo każda produkcja jest inna i wymaga indywidualnych rozwiązań. Dla jednych ważny jest rozwój firmy, dla innych zmniejszenie kosztów wytwarzania wyrobu czy większa kontrola i stabilność produkcji. Ważne, by produkcję urządzenia powierzyć ludziom, którzy się na tym znają, mają doświadczenie i pomysły.

Podsumowanie

Konkurencyjność produktu, ściśle wiąże się z jego produkcją, a produkcja z urządzeniem procesowym. Mieszalnik laboratoryjny czy mieszalnik przemysłowy, mieszalnik do proszków czy do substancji płynnych. Dzięki dobrze dobranym rozwiązaniom skutecznie poprawia nie tylko jakość pracy. W pewien sposób pomaga firmie rosnąć i zapewnia stabilną i bezpieczną produkcję.

Jesteś zainteresowany
podobną realizacją?

Projektujemy i produkujemy urządzenia pod indywidualne wymagania Klienta. Doradzamy rozwiązania, które warto wdrożyć, by produkcja była bardziej wydajna. Serwisujemy urządzenia i zapewniamy do nich automatykę, tak by praca na nich przebiegała komfortowo i bezawaryjnie.

Jeśli myślisz, że rozwiązanie opisane powyżej może być dobrym również w Twojej produkcji skontaktuj się z nami! Nasz specjalista podzieli się wiedzą i sprawdzi czy te rozwiązanie ma sens u Ciebie!